Odznaky pomáhajú pri organizácií teambuildingu

Odznaky pomáhajú pri organizácií teambuildingu

Dnešný teambuilding je naozaj nevšedný. Dnes je nás tu celá partia. Zišlo sa nás mnoho desiatok ľudí zo všetkých rôznych oddelení. Nikto poriadne nevie, čo nás všetko čaká. Pri vchode pre nás prichádza autobus a všetci vzorne nastupujeme. Aneta si sadá dopredu, vraj jej je v autobuse vždy zle. Ešte čakáme na posledných oneskorencov, a potom už vyrážame vpred novým zážitkom. Za pol hodiny sme na mieste a pred nami sa otvára nádherná krajina s ešte krajším zámkom.

Tak tu bude náš teambuilding?” pýta sa kolegyňa Petra. “Áno, dnes na vás čaká zámok aj jeho záhrada,” ozýva sa niekde za davom. Len matne vidím blonďatého muža, ktorý nás zvoláva k sebe. Prosí nás, aby sme sa usporiadali do dvojradu. “Konečne ho vidím poriadne,” hovorím si pre seba.

Ale kto to je? Moje oči si ho prehliadajú od hlavy až k päte. Aha, je to kouč, už to vidím. Na prsiach má pripnutý odznak. Je na nej nie len jeho funkcia na dnešnom teambuildingu, ale tiež meno. Volá sa Kamil. Chvíľu sa zasním, koľko Kamilov vlastne poznám, ale z myšlienok ma vyvedie Kamilov hlas.

Odznakonosiči z radov hráčov

“V túto chvíľu ste rozdelení do dvoch skupín. Prvá rada je jedna skupina, ľudia za nimi druhá. Aby sme sa v tom vyznali, dáme vám odznaky. Prvú radu sme dnes pomenovali boxeri. Preto na odznaku majú boxerské rukavice. Druhú radu sme pomenovali prieskumníci, preto na odznakoch máte lupu,” vysvetľuje Kamil.

Naraz sa z rady ozve hlas kolegu Pavla, ktorý vykríkne, že chce byť boxer, nie prieskumník. Na to ale Kamil reaguje úsmevom a pýta sa Pavla na meno.

“Super, ešte vám dám odznaky s menami, aby ste sa všetci poznali. Predsa len ste poskladaní z rôznych oddelení a niektorí z vás sa v živote možno nevideli,” dodáva Kamil a behom desiatich minút menuje každého kolegu, ktorému predáva odznak s jeho menom. U toho posledného podotkne, že ten nám zostane na pamiatku. Potom už nás vedie do zámku, kde údajne začneme dnešný spoločne strávený deň.

Uplatnenie odznakov aj po teambuildingu

Celý deň bol príma. V zámku aj na jeho záhrade na nás čakalo niekoľko herných úloh, kde sme museli preukázať svoj dôvtip, spoluprácu a kolektívne myslenie. Prieskumníci aj boxeri na mnohých úlohách museli spolupracovať a výsledku sa dopátrať spoločne.

Nakoniec som bola rada, že sa môžu spoľahnúť na odznaky na tričkách. V zápale premýšľania a zápalu do hry som totiž občas zabúdala mená aj známych kolegov. Všetci sme sa zhodli na tom, že nám to šlo skvele. Odznaky sme si nechali a dodnes ich používame pri rôznych pracovných príležitostiach, napríklad firemných poradách a vianočných večierkoch.

A čo vaše firma? Používate odznaky k rozpoznávaniu nováčikov aj otrelých kolegov?


11. 6. 2021