Deň otcov sa blíži! Nezabudnite na milú pozornosť

Deň otcov sa blíži! Nezabudnite na milú pozornosť

Den matiek je u nás pomerne obľúbeným sviatkom, ktorý slávime druhú májovú nedeľui. Vedeli ste ale, že aj ockovia majú svoj veľký deň? Ten tento rok pripadá na 20. mája. Čo tak ockovi urobiť radosť nejakou peknou maličkosťou alebo milou pozornosťou? Máme pre vás niekoľko originálnych tipov!

Deň otcov a jeho (ne)veselá história

Asi nám dáte za pravdu, že Deň otcov je v našich končinách menej populárny, než zmienený sviatok všetkých maminiek. Aj keď vo svete nejde o mladý sviatok, v Česku začal rásť na popularite až v posledných rokoch. Oslava role otcov v spoločnosti pritom ale siaha až do stredoveku.

Oficiálne oslavy role ockov v modernej histórii započali v roku 1908 a rozhodne nepatrili k radostným udalostiam. Deň otcov sa ako prvý slávil v západnej Virginii, vo Fairmonte. Táto oslava ale prebehla v rámci cirkevnej katolickej akcie v kostole a bola navrhnutá Grace Golden Claytonovou, ktorej umrel otec v decembri 1907 pri baníckom nešťastí. Táto tragédia zabila celkom 361 mužov, z ktorých bolo 250 otcov, a zanechala po sebe veľké množstvo sirôt.

 

Bohužiaľ myšlienka osláv otcovstva sa z Virginie do ďalších štátov nerozšírila, preto je za oficiálny počiatok osláv dňa otcov považovaný až 19. máj roku 1910. Oslavu iniciovala Sonora Smart Doddová zo štátu Washington v USA, ktorá bola členkou miestneho kostola a po oslavách Dňa matiek v roku 1908 pastorovi navrhla, že by sa mali rovnako významného dňa dočkať aj ockovia. Deň všetkých otcov chcela osláviť na počesť svojho ocka, ktorý ako ovdovelý vychoval šesť dětí.

Deň otcov sa mal pôvodne sláviť na jeho narodeniny 5. mája, pastor ale nemal v tento deň čas, preto bola oslava presunutá na tretiu májovú nedeľu, čo pripadlo na 19. mája 1910. Veľkej popularity sa oslavy otcovstva znovu dočkali až v roku 1966. Práve vtedy totiž prezident Lyndon Johnson prezidentskú deklaráciu prehlásil tretiu májovú nedeľui za oficiálny Deň otcov. Sviatok, ako taký, potom bol prehlásený za národný sviatok až zákonom v roku 1972. Dodnes sa tento významný deň slávi po celom svete, aj keď v rôznych dňoch.

 

Tipy na maličkosti, ktoré urobia ockom radosť

Nehovoríme, že máte pri príležitosti Dňa otcov vybrakovať obchody, spomenpť si ale na ocka s nejakou milou drobnosťou nie je úplne od veci. A presne takou originálnou maličkosťou môže byť trebárs odznak z našej výroby, ktorý si navrhnete presne podľa svojich predstáv a požiadaviek.

5 tipov na originálny odznak pre ocka

  1. Na odznak môžete umiestniť obľúbenú fotografiu, ktorá bude ockovi pripomínať spoločné chvíle s vami
  2. Súčasťou vlastnoručne navrhnutého odznaku môže byť aj obľúbený motivačný citát
  3. Je ocko skôr humorista? Čo tak mu nechať vyrobiť odznak s milým vtípkom alebo humornou hláškou z obľúbeného filmu či seriálu?
  4. Odznak môžete kľudne pasovať do role medaile. Každý ocko bude určite praktický doplnok s textom „najlepší ocko na svete“ hrdo ukazovať svetu.
  5. Je ocko vegán, podporuje našich zdravotníkov alebo sa hlási k nejakej politickej strane alebo hnutiu a chce vyjadriť svoj názor? Skvele to zvládne s originálnym odznakom!

Náš tip: Okrem odznakov môžete nechať ockovi vyrobiť aj otvárač na pivo alebo limonádu. Ten môže byť doplnený o praktický magnet alebo kľúčenku. Aj tu ide samozrejme vybrať ako farbu pozadia otvárača, tak jeho motív, nahrať fotku alebo pridať osobný odkaz. Pamätajte, že fantázii sa medze nekladú!

Prečo práve odznaky od nás? Tu je pár dôvodov

Tak čo, placneme si?

 

 

Zdroj obrázku: Kelly Sikkema/unsplash.com“

 


30. 9. 2021